Under 1700-talet var porslinet ett exklusivt material och det var vanligt att använda porslinsfiguriner i dukningar vid fina middagsbjudningar. Skulpturernas motivvärld gestaltade dåtidens berättelser och ideal och de fungerade som samtalsobjekt i förmögna hem.

I grupputställningen ”Conversation piece” på galleri blås & knåda presenterar 48 studerande från utbildningen Färg, form och hantverk på Nyckelviksskolan moderna samtalsobjekt i keramik som tar avstamp i figurintraditionen. Besökaren kommer att möta individuella tolkningar av vår tids stora och små frågor.

Utställningen pågår onsdag 12 februari – onsdag 19 februari i övre rummet på blås & knåda. Vernissage onsdag 12 februari kl 16.00-18.00. Invigningstal kl 17.00 av rektor Cecilia Darle.

Galleri blås & knåda ligger på Hornsgatan 26 på Södermalm i Stockholm. Öppettider: tisdag-fredag 11-18, lördag 11-16 och söndag 12-16.

Nyckelviksskolan blås o knåda Färg, form och hantverk