Nyckelviksskolan Dieselverkstaden Keramisk form Textil form

Välkommen på vernissage på Dieselverkstaden (Markusplatsen 17 i Sickla) på torsdag den 15 februari kl 16.00-19.00! Vid kl 17.00 håller Nyckelviksskolans styrelseordförande, Johan Wingestad ett tal.

Nyckelviksskolans utbildningar Textil form och Keramisk form har arbetat med en gemensam idé som kretsar kring taktilitet, strukturer och ytor. De studerande har fått ett angivet format på 20×20 cm och arbetat inom denna begränsning med en mängd olika uttryck och material som papper, keramik, väv, tråd, plast, tyg osv. Dessa delar har byggts ihop till ett stort gemensamhetsverk, en svävande struktur i hallen utanför Dieselverkstans teaterscen.

På onsdag den 21 februari kl 13.00-16.00 finns personal och studerande från Nyckelviksskolan på plats för att visa arbetsprover som de studerande sökte och kom in med. Dessutom visar de utställningen.

Gå till Facebook-evenemanget