Foto: Ylva W Franzén och Moa Jonsson Ishizaki
Vad har en menskopp, delar av en trasig fläkt och en bit taggtråd gemensamt? Varsamt skulpterade i keramik, placerade i en behållare. Vad kan dessa föremål säga om världen vi lever i idag? Skulle en person om 500 år förstå vad de har använts till? Och av vem?

Svaret går att finna i Nyckelviksskolans stafettutställning ”Tidskapsel” på butik och galleri blås & knåda under perioden 28 mars – 3 april. I utställningen visar 64 unga konst- och designstuderande på utbildningen Färg, form och hantverk sina olika tolkningar kring begreppen tid, form och samhälle utifrån det gemensamma temat ”Tidskapsel”.

De studerande har under en 18 dagar lång keramikkurs avbildat tre bruksföremål som kan representera dem själva, Sverige och världen 2019 samt en kapsel vari föremålen är tänkta att förvaras för framtiden. Resultatet är en visuell kör av röster som genom lera beskriver elevernas tankar om vad som är utmärkande för vår samtid, i det stora och i det lilla.

Under denna stafettutställning kommer det att vara tre olika vernissager:

– Torsdag 28 mars kl 16-18
(hela Färg, form och hantverk gr 2 + Karin Askling, Elmer Blåvarg, Noomi Knape Pyk, Idun Kristoffersson, Otis Huss Lindström från Färg, form och hantverk gr 1)

– Lördag 30 mars kl 14-16. Klockan 14.15 invigningstalar fil dr i konstvetenskap, Anna-Maria Hällgren utifrån temat och de studerandes arbeten
(hela Färg, form och hantverk gr 4 + Felicia Ekblom, Molly Frösslund, Lea Norrman Firus, Rebecca Osser och Sara Jonason från Färg, form och hantverk gr 1)

– Tisdag 2 april kl 16-18 (hela Färg, form och hantverk gr 3 + Molly Larsson, Anna Hammarlund, Sofia Raftelis Nordin, Hannes Snällfot och Josefin Stuborn från Färg, form och hantverk gr 1)

Galleri blås & knåda ligger på Hornsgatan 26 på Södermalm i Stockholm. Öppettider: tisdag-fredag 11-18, lördag 11-16 och söndag 12-16. Mer om blås & knåda: http://www.blasknada.com/

Gå till Facebook-evenemanget